DOLAR 18,814
EURO 20,4388
ALTIN 1164,699
BIST 5169,01
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa °C

İmar barışı mağdurlarından ‘yıkım durdurulsun’ çağrısı

İmar barışı mağdurlarından ‘yıkım durdurulsun’ çağrısı
22.01.2023
A+
A-

İmar Barışı Mağdurları Platformu Bursa Temsilcileri ile mağdurlar, 2018 yılında çıkarılan İmar Barışı yasasının uygulanmasıyla birlikte yaşadıkları mağduriyetleri dile getirmek adına 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda toplanarak basın açıklaması yaptı.

Osmangazi Atletizm Salonu Hayırlı Olsun

Açıklamayı Bursa temsilcilerinden İbrahim Hacıoğulları gerçekleştirdi.

“AMACIMIZ ÇEKTİĞİMİZ ACILARI DUYURMAK”

İbrahim Hacıoğulları tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“Bugün imar barışı mağdurları olarak toplanma sebebimiz; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2018 yılında çıkarılan İmar Barışı yasasının uygulanmasından sonra çektiğimiz acıları yetkili ve etkili kişilere duyurmaktır.

Bizler bu yasa kapsamında kendi ecdadımızdan kalan mülkler ve yapılar üzerine barınmak için kendi yuvalarımızı alın terimizle yaptık. Devletin veya başkasının arazisini işgal etmedik kamuyu da asla zarara uğratmadık.

“YAPI KAYIT BELGELERİMİZ İPTAL EDİLDİ”

Devletimizin çıkarmış olduğu imar yasasına dayanarak E-Devlet üzerinden başvurumuzu yaptıktan sonra bize tahakkuk ettirilen ücreti de devletimizin kasasına yatırdık. Bir, iki gün içinde ilgili bakanlık bizlere yapı kayıt belgesi verdi.

Bu belge ile evlerimize elektrik, su, doğalgaz aboneliği bağladık. Kırsal kesimde yol olmayan yerlerde yol açma çalışmaları yaptık.

Evlerin boya, badana, sıva vb. her türlü eksikliğini giderdik. Tabi bu arada dünyayı yakıp kavuran pandemi süreci başlar, insanlar, ekonomik ve psikolojik olarak zor duruma düşer, kırsal kesimlere akmaya başlar. İşte tam bu sırada aylar yıllar geçtikten sonra yapı kayıt belgemize onay veren ilgili bakanlığın bizzat kendisi verilen hakların geri alınamayacağı hükmünü çiğneyerek haksız yere yapı kayıt belgelerimizi iptal etmiştir.

“DENETİM VE KONTROL YAPILMADI”

Bu iptallerden sonra mağduriyetimiz yıkımlar, para cezaları ve mahkemeler ile devam etmiş, imar cezaları, gelen yıkım tebliğleri insanları hem ekonomik hem de psikolojik olarak çok yıpratmış ve yıpratmaya devam etmektedir.

Yetkililere şu soruyu sormak istiyoruz; Başvuru sırasında ilgili bakanlıkça hiçbir şekilde kontrol ve denetim yapılmayan, bu kadar ağır cezai müeyyideleri olan bu yasayı uygulanırken vatandaşın bilgilendirilmesi, gerekli kontrollerin yapılması, yanlışlık varsa vatandaşın uyarılması ve sonra belgelerin verilmesi veya uygun değilse iptal edilmesi gerekmez miydi?

İmar barışının son başvuru ve ödeme tarihlerinin iki defa uzatılması yanlış anlaşılmalara neden olmuştur. Şöyle ki; Ödeme ile başvuru süresi uzatılınca 31.12.2017 tarihinin de uzatıldığı doğal olarak düşünülmüştür. Bakanlığın imar barışı reklam filmlerinde ve tanıtım broşürlerinde de 31.12.2017 tarih vurgusu asla yapılmamıştır. Acaba Türkiye’nin her ilinde böyle mağduriyetler yaratan bu ihmaller zinciri normal midir?

“DAVALAR TAKİPSİZLİK İLE SONUÇLANDI”

Yalan beyan nedeniyle hakkımızda suç duyurusu yapıldı ancak savcılarımız bu suçun oluşmadığını beyan ederek yalan beyanla suçlanan vatandaşlar hakkında takipsizlik kararı vermişlerdir. Bu bile yasanın bir eksikliği, yanlış anlaşılmalara kapı araladığı ve hukuka aykırı uygulamaların delili ve göstergesidir.

Bizler bu acıların son bulması için her platformda devletimizin ilgili kurumlarına çağrıda bulunduk.

TBMM Dilekçe Komisyonuna Platform Başkanımız Gülbeyaz Kürklü adına dilekçe yazıp, on binlerce kişinin imzasıyla bunu taçlandırdık,

Cimer ‘e aynı şekilde dilekçeler yazdık, ulaşabildiğimiz siyasilere derdimizi anlattık. Ama bir türlü çözüm bulunmadı.

Çözüm yolunda şu ana kadar en somut adım, biz İmar Barışı Mağdurları Platformunun derdini dinleyen değerli bir siyasi parti liderimizin meclise sunduğu yasa tasarısı teklifi olmuştur ki, o teklif neden bir türlü görüşülmüyor halen anlamış değiliz.

“BİZ KENDİ EVİNİN DERDİNDE OLANLARIZ”

Şunun ısrarla vurguluyoruz ki, bizler rantçı, fırsatçı değiliz. Çoğumuz emekli, kendi yuvasının derdinde olan dar gelirli insanlarız. Bazılarımız belgelerinin iptal edilme haberini muhtarın yazısıyla öğrenmiş orta ve ileri yaşta olup bir kısmımız ise son başvuru süresini gün farkıyla kaçırmış veya ücretini maddi imkânsızlık yüzünden o an ödeyememiş dar gelirli insanlarız.

Amacımız; Tüm siyasi partilere, milletvekillerine, devlet kurumlarına, basın kuruluşlarına sesimizi duyurarak yaşadığımız bu sıkıntılara bir an önce çözüm bulunması için elimizden geleni yapmaktır.

Bizler devletimizi seviyoruz ve devletimizden çözüm bekliyoruz. Kendi tapulu yerlerimizde bulunan, imar barışından faydalanıp yapı kayıt belgesi aldığımız yuvalarımız için alınan yıkım kararları durdurulmalı ve hakkımızda açılan davalar, cezalar iptal edilmeli ve yeni bir düzenleme ile bu yaşanan sorunlar çözülmelidir.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.