DOLAR 18,8187
EURO 20,4684
ALTIN 1165,059
BIST 5193,41
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa °C

DÜŞÜNCEMİZİ GELİŞTİRMEK

24.01.2023
A+
A-

Düşünce ile eylem birbirinden ayrılmaz.  “Önce düşüncede mükemmelleşelim sonra eyleme geçeriz” demek yanlıştır. Biz anlayınca zaten eylemce de değişmiş oluruz. Eğer değişmemişsek hiçbir şey anlamamışız demektir. Düşünce ile hareket karşılıklı olarak birbirlerini etkilerler. Hangisi önce hangisi sonradır diye sormakbence gereksizdir ve önemizdir.  Ama hareketin önceliğini söyleyebiliriz.

Osmangazi Atletizm Salonu Hayırlı Olsun

Her düşünceharekete geçmek ister ama başka bir düşünce tarafından engellenir. Aksi takdirde düşündüğümüz her şeyi yapardık. Önce karşıt düşünceyi ortadan kaldırmaya çalışmalıyız veya düşüncemizin eyleme dönüşmesini zorunlu kılacak sağlam gerekçeler bulmalıyız. Hayati ve zaruri bir düşünce eyleme geçecektir. Yapılıp yapılmamasında fark yoksa düşünce hiçbir işe yaramayacaktır.

Düşünce toprağa ekilen tohum gibidir. Ona bakar sularsanız bir gün yeşerip büyüyecek, ihmal ederseniz çürüyüp yok olacaktır. Ruhunda hangi düşünceyi sulayıp beslersen o büyüyecektir. İyilik ve güzellik fikirlerini beslersen onlar yetişecek, kötülük fikirlerini beslersen onlar yetişecektir. “Bir düşünce ekersen bir davranış biçersin, bir davranış ekersen bir alışkanlık biçersin, bir alışkanlık ekersen bir karakter biçersin, bir karakter ekersen bir kader biçersin” demiş bir yazar.

Bütün çabamız, doğru düşünmeyi öğrenmek ve bunu insanlara öğretmek olmalıdır. Düşünmek insanın en asil veen yüce tarafıdır. Hayatımızı düşüncelerimiz yönetir. Hayatımızın kalitesi düşüncelerimizin kalitesine bağlıdır ama insanların çoğu bunun değerini anlamıyor ve duyguları ile hareket ediyorlar. İnsan aklını kullanmadan ve düşüncesi geliştirmeden olgunlaşamaz.

Hiçbir şey düşünüldüğü gibi gerçekleşmez. Hiçbir plan tamamıyla ve istenildiği gibi uygulanamaz. Mükemmellik ancak zihinde olur. Bunu dikkate alarak hareket etmeli, bir hata payı bırakmalıyız. Kâğıt üzerinde her şeyi mükemmel yapabilirsiniz. Gerçek, tasarlanan değil yapılan ve meydana getirilendir. Tasarlanan şeyi yapmak için ilerde çıkacak olumsuz durumlarıda düşünmeliyiz.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
23 Ocak 2023
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.