‘Ne çektin be Saraçhane!’

16.12.2022
A+
A-

CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2019 yerel seçimlerinde aday olmuştu. Hatta o günlere geri dönecek olursak, seçime kısa süre kala adaylığı açıklanmıştı. İlk seçimlerde az bir oy farkıyla kazanmıştı. İlkinde diyorum çünkü sadece bir dönem başkanlık yapsa bile iki kere seçilen tek başkan diyebilirim. İkincisinde ise ilkinden daha fazla oy alarak rakibi eski Başbakan Binali Yıldırım’ı mağlup etmişti.

Saraçhane…

Saraçhane neden önemli? Geçmiş yıllarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, o günlerin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı idi. Herkes bilir aslında, okuduğu şiir yüzünden hapis cezası almıştı, Cumhurbaşkanı Erdoğan.

Şimdi ise bugünlerde Türkiye, ikinci Saraçhane dönemini yaşıyor olabiliriz. Neden? Çünkü şuanki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu 2 yıl gibi bir hapis cezasına çarptırıldı. Bununla birlikte siyasi yasak da gelebilir.

O günlerde de Saraçhane’ye destek için insanlar gelmişti, tıpkı geçtiğimiz akşam olduğu gibi. Siyasiler başta olmak üzere sanatçı kesimden de destek mesajları yağdı, tabiri caizse…

Şahsen ben, İmamoğlu’nun bu kadar fazla destek göreceğini düşünmüyordum. Bunun etkisi insanların gerçekten İmamoğlu’na olan desteği miydi, yoksa haksızlığa karşı bir duruş muydu? Bunun ayırt edilmesi gerekiyor.

Önceki gün mitingde konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in kısa bir konuşmasını dinledim. Orada da Saraçhane’ye vurgu yaptı, Akşener. ‘Ne çektin be Saraçhane’ diyordu. Ardından tepki olarak yuhalama sesleri geldi ancak Akşener, kalabalığa yuhalamamaları gerektiğini söyledi. Bu, çok doğru bir davranıştı. Akşener’in muhalefet nezdinde sağduyuyu sağlaması gerekiyordu, onu da  gerçekleştirdi.

MUHALEFETE ÖNERİM

‘Muhalefete önerim’ başlığını açmadan yazıyı bitirmek istemedim. Muhalefet dediğim, sadece Meclis’te olan partilere değil. Altılı masa olarak hepsine. Çünkü açıklamalara bakılırsa bir partinin dahi kararı çok önemli. Ortak olarak uzlaşmak istiyorlar. Altılı masa bir an önce toplantılarını bitirip adayı açıklamalı. Cumhur İttifakı’nın adayı belli: Cumhurbaşkanı Erdoğan ancak vatandaş muhalefetin adayını da merak ediyor ve bu durum, insanları olumsuz etkiliyor.

Son olarak İmamoğlu aday olur ya da olmaz orasını altılı masa belirleyecek ama önceki gün yaşananlara bakılırsa İmamoğlu, bir adım öne geçmiş oldu, adaylık konusunda…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.